GIM TV znowu w międzynarodowej czołówce!

„Gesehen! Gefilmt! Gelernt!“ – „Zobaczyłem! Nagrałem! Nauczyłem się!“ – to hasło przewodnie Trzeciego Międzynarodowego Konkursu Filmowego zorganizowanego przez Netzwerk DaF Lehrer Online. W tym roku tematem przewodnim filmów tworzonych przez uczniów, studentów, dorosłych uczących się języka niemieckiego oraz ich nauczycieli było hasło „W poszukiwaniu końca …”.

Nasza drużyna z GIM TV pod opieką pani Alicji Skoczylas oczywiście nie poprzestała na przygotowaniu jednego filmiku. Tym razem  w konkursie znalazły się trzy nasze filmy dydaktyczne (każdy dwuodcinkowy). Do konkursu zakwalifikowało się 41 filmów z całego świata. Filmy musiały spełniać określone warunki – z których najważniejszym był przedstawienie niedokończonej historii oraz jej rozwiązania w kolejnym odcinku. Dodatkową trudnością (a może i naszym atutem) był fakt, ze filmy musiały być przygotowane w języku niemieckim.

W tym roku filmiki „Der Pechtag / Pechowy dzień”i „Die Prfüngszeit/ Sesja” zdobyły pierwszą i drugą Nagrodę Międzynarodowej Publiczności.

Natomiast historia składająca się z 2 filmików pt. „Der Hund” / Piesek” zdobyła I miejsce w konkursie – czyli wybrana została jako najlepszy zestaw na świecie!

Ale to jeszcze nie koniec: filmik „Der Pechtag” zajął czwarte miejsce, a „Prüfungszeit” dodatkowo siódme.

Zarówno nasze filmiki jak i zadania opracowane do filmików otrzymały licencję Creative Commons Lizenz, a znaczy to , że mogą zostać wykorzystane w zajęciach lekcyjnych przez wszystkich nauczycieli języka niemieckiego na całym świecie i będą promowane przez najważniejsze wydawnictwa pi portale do nauki języka niemieckiego.

Najciekawszym jak zwykle  elementem całego konkursu, było ogłoszenie wyników oraz przyznanie nagród. Wszystko działo się …… wirtualnie! W piątek 2 marca odbyła się gala konkursowa, która prowadzona była on–line i stanowiła część Międzynarodowej Konferencji Nauczycieli Języka Niemieckiego DAFWEBCON 2018. Oczywiście nasz zespół otrzymał zaproszenie na wirtualną galę oraz ogłoszenie wyników. Tak więc członkowie grupy filmowej mieli okazję na żywo podziękować jury i opowiedzieć  o swoich wrażeniach z kręcenia filmów. Nie było łatwo opanować stres i wystąpić w języku niemieckim na forum międzynarodowym – ale oczywiście daliśmy radę! Było to niesamowite przeżycie – usłyszeć werdykt z ust członków międzynarodowego jury i zobaczyć na czacie gratulacje i miłe słowa od uczestników konferencji z całego świata. Nagrody dla całej drużyny przyjdą już jednak pocztą – są oczywiście rzeczywiste . Co to będzie – to niespodzianka!

Na koniec naszej wirtualnej relacji chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym filmikowym FANOM, którzy oddali swoje głosy, pozytywnie komentowali nasze filmy. To dzięki Wam zdobyliśmy Nagrodę Publiczności! Dziękujemy wszystkim!
Podsumowując – konkurs ten to była świetna zabawa oraz nauka i miło nam, że nasza praca będzie wykorzystana przez profesjonalistów do nauczania języka niemieckiego.

Chcielibyśmy podkreślić, że nagranie filmów, to wiele godzin pracy, ale my wykorzystaliśmy w tym roku nasze ferie zimowe i jak widać warto było poświęcić swój czas i spędzić go bardzo pozytywnie i kreatywnie!

Nasze filmiki będą dostępne również w naszej zakładce GIM TV. Na relację z wirtualnej gali zapraszamy w marcowym wydaniu GIM TV.

Skład zespołu GIM TV:
Aleksandra Szymankiewicz, Sara Dyk, Joanna Cierniejewska, Aleksandra Masny, Paulina Tkacz, Damian Olejnik, Aleksander Jabłoński, Wiktoria Wiśniewska, Laura Hara, Emilia Zimny (wszyscy z SP 3 Głogów – klasy gimnazjalne), Tomasz Twór (SP 12 Głogów),  Maria Ryfiak (I LO Głogów) Aleksander Sypniewski (I LO Głogów), Tomasz Kontraktewicz (Zespół Szkół im. J. Wyżykowskiego Głogów)  oraz nasze absolwentki i nadal członkinie GIM TV: Patrycja Skoczylas Martyna Sadowska (Uniwersytet Wrocławski) .

Gratulacje dla wszystkich!

P.S.

Fakt, ze na zdjęciach korzystamy z telefonów – to oczywiście jedyna możliwość, aby zalogować się osobiście na konferencję i móc komentować wydarzenie :)

Galeria zdjęć – fot. Aleksandra Szymankiewicz: