19 maja Dzień Dobrych Uczynków

Dobre chęci…. Podobno jest nimi wybrukowane całe piekło. A czy tak samo jest z dobrymi uczynkami? Mało prawdopodobne, dlatego w Dzień Dobrych Uczynków warto zapunktować, by mieć spokojne sumienie, a przede wszystkim sprawić komuś radość.

Pomysłodawcą święta jest Fundacja Ekologiczna Arka. Jej członkowie wpadli na taki pomysł w 2005 roku i do dziś promują tę inicjatywę w społeczeństwie. Arka zachęca do dobrych uczynków zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt czy środowiska naturalnego. Pomysł ARKI zyskał sporą popularność i do akcji przez lata włączało się wiele firm, instytucji czy mediów. Oczywiście nie można zapominać, ze potęgą tego święta jest przede wszystkim zaangażowanie się zwyczajnych ludzi.

Proponujemy włączenie się do akcji Szkolnego Klubu Wolontariatu uczniów naszej szkoły. Poniżej zamieszczamy propozycje dobrych uczynków, które wymyślili nasi wolontariusze:

• zrobienie deseru rodzinie,
  • wykonanie masażu np. mamie,
  • porządki w domu,
  • zaniesienie żywności do społecznej lodówki (np. przy kościele św. Klemensa),
  • pomoc dla UNICEF,
  • telefon do bliskich,
  • wpłacenie na organizacje charytatywne,
  • zorganizowanie akcji sprzątania swojej okolicy,
  • pomoc rodzicom w pracy w ogrodzie,
  • pomóc rodzeństwu w odrabianiu lekcji,
  • wirtualna adopcja jakiegoś zwierzaka ze schroniska,
  • uszycie maseczki dla rodziny lub medyków,
  • zrobienie zakupów dziadkom lub np starszym sąsiadom,
  • wyprowadzenie psa starszych sąsiadów,
  • zaniesienie zabawek lub nieużywanych ubrań do domu dziecka lub domu samotnej matki,
  • pomoc w przygotowaniu obiadu,
  • wyręczenie inny domowników w ich obowiązkach,
  • wyręczenie starszej osoby w zrobieniu zakupów,
  • poświęcić swój wolny czas członkom rodziny,
  • pomoc rodzeństwu/koledze w lekcjach.

Dobre uczynki warto sprawiać nie tylko ludziom i zwierzętom, ale i naszemu środowisku.

• oszczędzaj energię elektryczną, odłączając urządzenia, gdy nie są używane,
  • wyłącz światła tam gdzie nie są one potrzebne,
  •  zmień żarówki na energooszczędne,
  •  zasadź drzewo.

Osoby chętne, które chcą się pochwalić zdjęciami z wykonanego zadania, proszę o przysyłanie ich do p. Anety Lenort na e-mail:  aneta.lenort@sp3.glogow.pl abyśmy mogli zamieścić na stronie szkolnej.

Aneta Lenort

Barbara Mastej-Zaorska