Bezpieczne wakacje

To hasło nabiera znaczenia, gdy mamy świadomość naszych wewnętrznych granic. Cały czerwiec wychowawcy klas utrwalali wiedzę na temat bezpieczeństwa każdego wychowanka. W efekcie powstał patchwork pełen mądrości naszych uczniów. Każdy jego element to przestroga kierowana przez nas i do nas.

Oto, co możemy w nim znaleźć:

1. Respektuj wodę! – to, że potrafisz pływać, nie oznacza, że potrafisz również wychodzić zza fali i nigdy nie pływaj przy falochronach!

Nie skacz na główkę. Zaimponować można na wiele innych sposobów. Kręgosłup zapewne Ci podziękuje.

1. Powiedz rodzicom, gdzie wychodzisz i z kim!
  2. Zapinaj pasy! – w aucie, autokarze itp. To nie wymysł, który ma Ci utrudnić życie. Droga jest nieprzewidywalna.
  3. Zapisz sobie numery alarmowe: 112, 997, 998, 999.
  4. Pilnuj bagażu! – to takie banalne, a tak często ludzie o tym zapominają.
  5. Respektuj góry! – one nie znają litości dla brawury.
  6. Omijaj tłumy i ścisk! – to miejsce w którym może czyhać COVID-19 – noś maseczkę zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia.
  7. 8.       Pilnuj napoju! – kiedy jesteś w miejscu publicznym (np. dyskoteka), ktoś może nasypać Ci do niego narkotyk lub dopalacz.  Nie wszystkim ludziom można ufać!
  8. Przestrzegaj prawa –pamiętaj, że alkohol i papierosy dozwolone są od lat 18.Jeżeli ktoś z dorosłych w twoim otoczeniu częstuje Cię substancjami chemicznymi… Pomyśl! W jakim celu, to robi? Pewnie chce z Ciebie zakpić, wyśmiać i mieć na Ciebie „haka”.

Pamiętaj, że narkotyki, alkohol, papierosy, dopalacze = problem

1. Traktuj Internet z rozwagą.Hejtując, możesz narazić się na duże kłopoty. Nie zawieraj znajomości w sieci – nigdy nie wiesz z kim rozmawiasz!

Zrób eksperyment – zasłoń kartką przestrzeń dzielącą Ciebie i mamę – spróbuj ją o coś poprosić  i poczekaj na odpowiedź,  a następnie zrób to samo bez kartki J

1. Zaczepki! Nie reaguj! Po prostu odejdź lub krzycz, jeśli ktoś cię zaczepia!
  2. Gry i zabawy- jak najdalej od ulicy.
  3. Niewybuchysą dalej groźne! Nie dotykaj ich i jak najszybciej powiedz o tym dorosłemu.
  4. Wiele innych bezpiecznych rad znajdziesz, przeglądając zdjęcia w patchworku „Bezpieczne wakacje”.

Opracowała:

Anna Kowalska we współpracy z wychowawcami klas 4-8