Czytelniczy czerwiec

Czerwiec w naszej szkole obfitował w wiele przedsięwzięć propagujących czytelnictwo: spotkania autorskie, akcje czytelnicze, imprezy literackie, konkursy, wystawy, lekcje z książką, itp.  Wszystkie wydarzenia zbiegły się w czasie, postanowiliśmy je zatem połączyć i stworzyć prawdziwe święto literatury.

Pierwsze ważne wydarzenie miało miejsce już 7 czerwca. Uczniowie klas siódmych wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarką, poetką i malarką Katarzyną Ryrych w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Byliśmy również uczestnikami oraz współorganizatorami spotkań autorskich w ramach ogólnopolskiej imprezy z wieloletnią tradycją – Głogowskich Konfrontacji Literackich.  8 czerwca w filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z gośćmi konfrontacji – poetami Bogumiłą Salmonowicz i Wojciechem Jackiem Pelcem.

Następne spotkanie, tym razem współorganizowane przez nas, odbyło się w auli szkolnej. Młodzież starszych klas szkoły podstawowej  oraz klas gimnazjalnych mogła posłuchać i porozmawiać z poetką, laureatką wielu konkursów literackich, członkinią Związku Literatów Polskich i prawdziwą animatorką kultury, Łucją Dudzińską. Spotkanie w bardzo ciekawy sposób prowadziła również poetka, Anna Dominiak. Uczniowie, żywo zainteresowani literaturą i sztuką, zadawali autorce mnóstwo pytań o twórczość i karierę pisarską. Pani Łucja doceniła zaangażowanie młodzieży i obdarowała naszą szkołę tomikami poetyckimi, które już wkrótce będą dostępne w bibliotece szkolnej.

Kolejnym bardzo dużym działaniem w ramach święta literatury w naszej szkole była największa w Polsce akcja czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam”. Współorganizowaliśmy ją wraz z ponad 2000 bibliotek.

8 czerwca o godz. 10.00 zebraliśmy się na boisku szkolnym i wspólnie czytaliśmy ulubione książki. Niektórzy z nas przebrali się za bohaterów literackich. Był też czas na zdjęcia grupowe i selfie z książką. W ten sposób podjęliśmy próbę pobicia rekordu w liczbie osób czytających w jednym momencie. Bardzo cieszy nas fakt, że w kolejnych dniach  (w niektórych klasach) odbyły się też lekcje z książką.

W zeszłym roku w całej Polsce czytało ponad 459 tysięcy osób. Czy w tym roku pobijemy rekord? Pełne sprawozdanie będzie dostępne na stronie internetowej akcji w przyszłym roku szkolnym. Poinformujemy Was o wynikach.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w wymienione wydarzenia czytelnicze i literackie.

W imieniu organizatorów – Renata Kołodziej