GIM TV na profesjonalnych warsztatach filmowych

Sobotę 19 maja 2018 przedstawiciele Sekcji Filmowej GIM TV spędzili na  warsztatach filmowych w ramach Filmoteki Szkolnej, które odbyły się w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

Filmoteka Szkolna to zapoczątkowany w 2009 roku program, którego ideą jest wprowadzenie elementów edukacji filmowej do programów nauczania. Warsztaty Filmoteki w Centrum Technologii Audiowizualnych skierowane są do szkół podstawowych (klasy 7) i ponadpodstawowych (również gimnazjalnych).

Projekt realizowany jest we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Warsztaty  prowadzone przez panią Agnieszkę Sękowską to zajęcia, podczas których uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak powstaje film i zrealizować własne etiudy.  W warsztatach uczestniczyliśmy wraz z grupą z Żor, z uczniami  z technikum o kierunku fotografia i nowe media. Była więc to dla nas okazja do wymiany doświadczeń i oczywiście nauki.

Zajęcia dotyczyły zarówno strony teoretycznej procesu powstawania filmu i obejmowały  m.in. takie zagadnienia jak istota filmu, praca nad scenariuszem, obrazem i dźwiękiem oraz znaczenie tych elementów w produkcji filmowej. Natomiast podczas części praktycznej uczestnicy, pod okiem profesjonalistów nagrali  i zmontowali  krótkie filmy.

Szczególnie ciekawymi elementami warsztatów była praca z oświetleniem oraz dźwiękiem pod okiem profesjonalistów. Podczas zajęć mogliśmy nauczyć się korzystać i pracować z profesjonalnym sprzętem do nagłośnienia i oświetlenia oraz poznać wiele tajników takiej pracy.

A co najciekawsze kręciliśmy w prawdziwych pomieszczeniach studyjnych. To było niesamowite doświadczenie. Mamy nadzieję, że wszystkie zebrane informacje oraz nowe umiejętności przełożymy na nasza pracę w Sekcji GIM TV.

Alicja Skoczylas

Zapraszamy do galerii zdjęć oraz wkrótce na relację filmową z warsztatów – w zakładce GIM TV  – oczywiście!