GIM TV na tropie podatków

Członkowie naszej sekcji filmowej GIM TV podjęli się kolejnego nietypowego zadania – wyruszyli w misję: Rozumiemy podatki! Kilka tygodni pracowali nad projektem „Finansoaktywni”. Finansoaktywni to program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli organizowany przez Ministerstwo Finansów. Tegoroczna edycja skierowana jest do 6., 7. i 8. klas szkół podstawowych, a jej misja brzmi: Rozumiemy podatki. Dzięki udziałowi w programie dowiedzieliśmy się m.in. czym są podatki, jakie są ich rodzaje, dlaczego je płacimy i co dzięki nim zyskujemy. „Finansoaktywni” to jednak nie tylko projekt – to również konkurs filmowy! Realizując zadanie konkursowe nasze dwa zespoły przygotowały scenariusz i nakręciły 2 filmy „Tropem podatków w mojej okolicy”. Filmy pokazują jakie obszary finansowane z podatków są najważniejsze w najbliższym otoczeniu uczniów i ich codziennym życiu oraz wskazują, co dodatkowego zyskaliby w swoim otoczeniu, gdyby wszyscy płacili podatki.

Zadanie nie należało do najłatwiejszych, dlatego postanowiliśmy zorientować się w temacie u źródła czyli udaliśmy się na spotkanie z  Prezydentem Miasta Głogowa panem Rafaelem Rokaszewiczem oraz rzecznikiem prezydenta panią Martą Dytwińską-Gawrońską. Pzreprowadziliśmy również sondę na mieście pytając mieszkańców, co sadzą na temat podatków. Połączyliśmy materiał z animacją wyjaśniającą zagadnienie podatków i tak oto powstały 2 spoty, które walczą obecnie w konkursie ogólnopolskim.  Wyniki już niebawem – trzymajcie kciuki!

Poniżej kilka zdjęć z naszych działań oraz ze spotkania z panem prezydentem.

Alicja Skoczylas z sekcją GIM TV