GIM TV w Centrum Technologii Audiowizualnych

Niedzielę 31 marca 2019 przedstawiciele Sekcji Filmowej GIM TV spędzili w raz z opiekunem panią Alicją Skoczylas  na warsztatach filmowych w ramach Filmoteki Szkolnej, które odbyły się w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Filmoteka Szkolna to zapoczątkowany w 2009 roku program, którego ideą jest wprowadzenie elementów edukacji filmowej do programów nauczania. Warsztaty Filmoteki w Centrum Technologii Audiowizualnych  skierowane są do szkół podstawowych i ponadpodstawowych (również gimnazjalnych). Projekt realizowany jest we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Warsztaty  prowadziła dla nas pani Agnieszka Sękowska. Młodzi filmowcy mieli okazję dowiedzieć się, jak powstaje film i zrealizować własne etiudy.  W warsztatach uczestniczyliśmy wraz z grupą z Wrocławia, z uczniami  z klasy, w której wspierane są szczególnie uzdolnienia artystyczne – również filmowe. Była więc to dla nas okazja do wymiany doświadczeń i oczywiście nauki.

Zajęcia dotyczyły zarówno strony teoretycznej procesu powstawania filmu i obejmowały  m.in. takie zagadnienia jak istota filmu, praca nad scenariuszem, obrazem i dźwiękiem oraz znaczenie tych elementów w produkcji filmowej. Natomiast podczas części praktycznej uczestnicy, pod okiem profesjonalistów nagrali  i zmontowali  krótką etiudę.

Szczególnie ciekawymi elementami warsztatów była praca z oświetleniem oraz dźwiękiem pod okiem profesjonalistów. Podczas zajęć mogliśmy nauczyć się korzystać i pracować z profesjonalnym sprzętem do nagłośnienia i oświetlenia oraz poznać wiele tajników takiej pracy.

Takie warsztaty to wspaniała okazja, by sprawdzić jak czujemy się w zawodzie związanym z filmem i telewizją, ale również wielka frajda i zabawa. Mamy nadzieję, że wszystkie zebrane informacje oraz nowe umiejętności przełożymy na nasza pracę w Sekcji GIM TV.

Alicja Skoczylas

Zapraszamy do galerii zdjęć oraz wkrótce na relację filmową z warsztatów – w zakładce GIM TV  – oczywiście!