RADY NA WAKACJE

Wakacje to dla dzieci i młodzieży czas zabawy i nowych wrażeń.  Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie  własnym i bliskich. Oto kilka rad na wakacje:

Bezpieczeństwo w podróży

*Należy słuchać poleceń obsługi lotniska, personelu samolotu, czy pociągu.

*W każdej podróży przyda się telefon komórkowy z zapisanymi numerami alarmowymi: 112 – centrum powiadamiania ratunkowego, 997 – Policja, 998 – Straż Pożarna, 999 – Pogotowie ratunkowe.

*W książce adresowej telefonu trzeba zapisać skrót ICE.

*Podróżując środkami komunikacji publicznej, bądź czujny, zwłaszcza, gdy panuje tłok – łatwo paść ofiarą złodziei kieszonkowych.

*Pieniądze podziel na części i schowaj w kilku kieszeniach. Nawet, jeśli padniesz ofiarą złodzieja, stracisz tylko część sumy.

*Bądź ostrożny, zawierając nowe znajomości. Odmawiaj, jeśli nieznajoma osoba chce cię czymś poczęstować. Nie masz przecież pewności, co to jest.

*W nieznanym miejscu łatwo zabłądzić i nie zdążyć na odjazd. Dlatego w trakcie postojów unikaj oddalania się od autokaru, czy pociągu.

*Bagaż pozostawiony bez opieki to okazja dla złodzieja! Torby i plecaki, staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem − zamknięciem do siebie. Dzięki temu zawsze będziesz miał je pod kontrolą i nie pozwolisz się okraść.

*Wsiadając i wysiadając z zatłoczonego pociągu, bądź szczególnie ostrożny. Łatwo się potknąć i wpaść pod koła. O ile to możliwe wysiadaj na tę stronę pociągu, gdzie nie ma torów.

Bezpieczne wakacje nad morzem

*Kąp się tylko w miejscach dozwolonych − pod czujnym okiem ratownika morskiego.

*Nie skacz do wody w miejscach do tego nieprzystosowanych – łatwo jest uderzyć głową w podwodną przeszkodę, ale wyleczyć złamany kręgosłup bardzo trudno.

*Wchodząc do wody, najpierw ochłodź ciało − ochronisz organizm przed szokiem termicznym.

*Przebywając na plaży, chroń ciało kremem z odpowiednim filtrem − uchronisz się od poparzeń.

*Nakrycie głowy uchroni Cię przed udarem słonecznym, a zapas wody i napojów przed odwodnieniem.

*Na plaży może przydać się telefon komórkowy z zapisanym numerem alarmowym Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 100 100.

*W książce adresowej telefonu wpisz kontakt ICE.

*Podczas nauki pływania zawsze warto słuchać poleceń instruktora i ratownika.

*Kołysanie fal na łodzi czy wodnym rowerze to dopiero jest zabawa! Zapamiętaj jednak – pod żadnym pozorem nie wolno zdejmować kapoka. Ratuje życie w razie nieprzewidzianej wywrotki.

Bezpieczeństwo w górach

*Wychodząc w góry, w miejscu pobytu zawsze zostawiamy wiadomość o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu.

*W plecaku powinien znaleźć się telefon komórkowy z naładowaną do pełna baterią i zapisanymi numerami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – 601 100 300 oraz numerem alarmowym 985.

*Zaplanuj dokładnie trasę i sprawdź lokalizację szałasów, schronów, koleb i leśniczówek – stanowią schronienie w przypadku nagłej zmiany pogody.

*Podstawą ekwipunku zdobywcy gór jest wygodne obuwie. Przydadzą się też czapka, rękawiczki, szalik, zapasowe skarpety i płaszcz przeciwdeszczowy/wiatrochronny, włóż do plecaka podręczną apteczkę, latarkę i zapałki.

*Zabierz nakrycie głowy. W górach łatwo o udar cieplny, nawet w pochmurne dni.

*Wędrówka po halach i graniach wymaga siły. Dlatego kilka kanapek i cukierków oraz butelka z napojem w plecaku to doskonały pomysł.

*Przed wyruszeniem na szlak, w książce adresowej telefonu zapisz kontakt ICE.

WAŻNE TELEFONY na Bezpieczne Wakacje.pl
112 – Europejski Numer Alarmowy – w Polsce połączenia odbiera Straż Pożarna – 998 i Policja – 997
Telefony ratunkowe nad wodą: WOPR – 601 100 100; w górach: TOPR – 601 100 300 / 18 20 63 444; GOPR – 985 / 601 100 300; Grupy GOPR Beskidzka – 33 82 96 900; Bieszczadzka – 13 46 32 204; Jurajska – 34 31 52 000; Karkonoska – 75 75 24 734; Krynicka – 18 47 77 444; Podhalańska – 18 26 76 880; Wałbrzysko-Kłodzka – 74 84 23 414

Informacje pochodzą ze strony: https://bezpiecznewakacje.pl/