Rejs „Pogorią”

Kolejna edycja „Szkoły Pod Żaglami” już za nami. Uczniowie klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 3 im. Noblistów Polskich powróciła szczęśliwie z rejsu po morzu Śródziemnym. Zaokrętowanie i wejście załogi na pokład odbyło się w Loano we Włoszech. Natomiast zakończenie wyprawy nastąpiło w San Remo. Podczas rejsu uczniowie mogli zwiedzić takie porty jak: wyspa Alba – Porto Azzurro, wyspa Korsyka – Bonifacio, stolica Korsyki Ajacio. Młodzi żeglarze zmagali się w tym roku z bardzo trudnymi warunkami pogodowymi. Neptun pogroził palcem i mieliśmy  jednej nocy 10 w skali Beauforta.

Podczas zwiedzania San Remo mogliśmy oglądać zmagania, w wyścigu kolarskimi  Milano – San Remo, naszych polskich kolaży Rafała Kwiatkowskiego (11miejsce), Łukasza. Wiśniowskiego oraz Macieja Bodnara

Na statku uczniowie pełnili wachty: gospodarczą, nawigacyjną oraz bosmańską. W czasie wachty gospodarczej przygotowywali posiłki, podawali do stołu oraz dbali o porządek pod pokładem. W czasie wachty nawigacyjnej uczyli się sterowania statkiem, prowadzenia dziennika pokładowego i obsługi urządzeń nawigacyjnych. Podczas wachty bosmańskiej dbali o porządek na pokładzie statku. Przez cały rejs w dzień i w nocy wszyscy musieli być gotowi do obsługi żagli,  ponieważ to pogoda decydowała kiedy i jakie żagle należy stawiać bądź zwijać. Była to dla nich dobra „szkoła życia”.

Beata Hebda, Artur Długosz