Święto Flagi

27.04.2018r   z okazji zbliżającego się  Święta Flagi – 2 maja ,  uczniowie i nauczyciele  przyszli do szkoły  ubrani w barwach biało-czerwonych  i wykonali wspólne zdjęcie Flagi Polski. W ten sposób postanowili upamiętnić  Dzień Flagi państwowej , który jest obchodzony w Polsce od 2004 roku,  2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to  czas na poznawanie  wiedzy o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych, które zmieniały się na przestrzeni wieków.

Wybór tej daty na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy, ma ona  znaczenie historyczne. Właśnie 2 maja żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie, co  oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej, która tak dotkliwie doświadczyła nasz kraj. Dodatkowo dzień ten poprzedza święto upamiętniające tak ważne wydarzenie, jakim było w 1791 r. ogłoszenie Konstytucji 3 Maja.

Ciekawostka: Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w USA, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie, w Chinach.

Urszula Hordyk