Wizyta uczniów z IGS Bramsche cz.1

Za nami druga wizyta szkoły partnerskiej w naszym mieście i w SP 3 w Głogowie. W dniach 23– 27 września 2019 gościliśmy w progach naszej szkoły gości z Niemiec. Grupa 21 uczniów wraz z opiekunami przyjechała do nas z odległej miejscowości Bramsche (w północno-zachodniej części Niemiec, Bundesland  Niedersachsen – Dolna Saksonia). Uczniowie ze szkoły IGS Bramsche kolejny raz pokonali  pociągiem ponad 800 km, aby dotrzeć do Głogowa. Jak się okazało – warto było, bowiem spotkanie międzynarodowe to zawsze wielkie przeżycie i frajda – zwłaszcza gdy goście przybywają z daleka i mówią w obcym dla nas języku. Należy podkreślić, że spotkanie dofinansowane zostało z funduszy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która wsparła realizację projektu, nocleg oraz dojazd naszych gości. Koordynatorem projektu jest pani Alicja Skoczylas, a współrealizatorami pani Beata Hebda oraz pan Jarosław Blida.

Tegoroczny projekt realizowaliśmy pod hasłem „Głogów wcześniej i dziś”, dlatego wiele z punktów spotkania dotyczyło historii naszego miasta oraz współczesnego życia w Głogowie. Z tego właśnie powodu udaliśmy się na spotkanie w Urzędzie Miasta z Panem Prezydentem Rafaelem Rokaszewiczem, który przybliżył obydwu grupom obraz Głogowa przed wojną oraz po wojnie. Nie obyło się również bez krótkiej wizyty przy obudowywanym teatrze, któremu patronuje Andreas Gryphius, a którego poezję przerabia się w szkole w Niemczech.

Przez kilka dni w ramach zajęć integracyjnych mieliśmy okazję poznać się i pokazać to, czym nasza szkoła i miasto może się pochwalić. Poznawaliśmy przedwojenne nazwy ulic w języku niemieckim, porównywaliśmy wygląd naszego miasta przed i po wojnie.Staraliśmy się porozumiewać po niemiecku, angielsku a nawet po polsku.  Język polski dla obcokrajowców to nie lada wyzwanie – zabawy i śmiechu było przy tym co nie miara, a efekty naszych dydaktycznych poczynań można będzie już wkrótce obejrzeć w relacji filmowej w zakładce GIM TV.

W tym roku po raz pierwszy zaprosiliśmy naszych gości na popołudnie w naszych rodzinach. Przyznać trzeba, że to goście mieli na początku wiele obaw związanych z komunikacją, jednak te szybko zniknęły – przecież wystarczy tylko pomysł, aby się porozumieć. Wszyscy uczestnicy ze strony polskiej powitali gości polską gościnnością przygotowując popołudnie pełne wrażeń. Nic dziwnego, że wieczorne rozstanie okazało się być trudnym.

Jednym z punktów programu była wycieczka do Wrocławia: wspólnie zwiedziliśmy Hydropolis, rozwiązywaliśmy zadania językowe na wrocławskim rynku – przeszliśmy zapewne przez Wrocław kilkanaście kilometrów!

Oczywiście nie obyło się bez wizyty na zajęciach lekcyjnych – to było już wyzwanie – zarówno dla nich jak i dla nas, bowiem zawód tłumacza jak się okazuje wcale nie jest łatwy. Teraz już każdy wie jak ważna jest systematyczna nauka języka obcego i po co stale uczyć się nowych słówek, wyrażeń i form gramatycznych.

Ciąg dalszy relacji w kolejnym poście poniżej!

Zapraszamy na obszerną relację fotograficzną i już niebawem filmową (w zakładce GIM TV).

Tutaj natomiast można przeczytać i obejrzeć relację z pobytu naszych gości na ich szkolnej stronie IGS Bramsche:

Opiekunowie projektu:

Alicja Skoczylas, Beata Hebda i Jarosław Blida