KLASA 4D W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM W OCHLI

03.06. 2016r. klasa 4d na wycieczce świętowała klasowy Dzień Dziecka! Dzięki rodzicom uczniów naszej klasy i z pomocą Pani Renaty Matysiak wybraliśmy się do skansenu w Ochli, w którym po raz kolejny odbyliśmy ciekawą lekcję historii. Przenieśliśmy w czasie wstecz, zwiedzaliśmy starodawne miejsca, np. szkołę i chaty, np. mieszkanie guwernantki ( nauczycielki). Oglądaliśmy sprzęty, którymi w dawnych czasach posługiwali się ludzie, np. balię i tarkę, za pomocą której prano, i stare maszyny rolnicze. Poza tym mogliśmy poznać ginące zawody, np. kaletnictwo, kowalstwo, snycerstwo, zduństwo itp. Wzięliśmy także udział w warsztatach garncarstwa i każdy z nas wrócił do domu z samodzielnie przygotowanym, glinianym naczyniem.  Bawiliśmy się w wiejskim przedszkolu i jeździliśmy bryczką. Podziwialiśmy niezwykłe umiejętności tworzenia wycinanek, kwiatów z bibuły, a także liczącą około siedmiuset sztuk kolekcję dzwonków  przywiezionych z całego świata. Kaletnik zdradził nam tajniki powstawania skórzanych toreb i butów. Byliśmy również w warsztacie kowala, a dawnej szkole pisaliśmy stalówką nasączaną w atramencie i siedzieliśmy w starodawnych ławkach. Przy stole zielarki piliśmy herbatę przygotowaną z pięciu darów natury, między innymi z mięty i pokrzywy, a na koniec upiekliśmy kiełbaski, pożywiliśmy się i odpoczęliśmy po dniu pełnym wrażeń. To była naprawdę ciekawa wycieczka! Warto wybrać się w do Ochli jeszcze niejeden raz i na przykład wziąć udział w warsztatach tworzenia masła według starych sposobów i w dawnych sprzętach naszych babć! Dziękujemy rodzicom za tak wspaniałe chwile, które mogliśmy przeżyć pod opieką Wychowawczyń.